Clash Results

Results via Trackwrestling 

Bracket D – Zumbrota-Mazeppa 

Match #1 Quarterfinal: Tuttle defeated Zumbrota-Mazeppa 42-24

182 – Caden Steffen (Zumbrota-Mazeppa) over Maison Duke (Tuttle) Fall 4:44
195 – Jarrett Haglund (Zumbrota-Mazeppa) over Teague Fox (Tuttle) Dec 5-3
220 – Blake Berryhill (Tuttle) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Brandon Mason (Tuttle) over Luke Dahlen (Zumbrota-Mazeppa) Fall 1:25
106 – Cale Johnson (Tuttle) over Connor Heitman (Zumbrota-Mazeppa) Maj 10-0
113 – Rhett Golowenski (Tuttle) over Mike Vath (Zumbrota-Mazeppa) Maj 12-4
120 – Spencer Defrang (Zumbrota-Mazeppa) over Dawson McDermott (Tuttle) Dec 6-0
126 – Brody Potts (Tuttle) over Hayden Stensland (Zumbrota-Mazeppa) Dec 4-1
132 – Tanner Litterell (Tuttle) over Luke Tupper (Zumbrota-Mazeppa) TF 17-2
138 – Sam Nordquist (Zumbrota-Mazeppa) over Gage Loard (Tuttle) Fall 3:17
145 – Brik Filippo (Tuttle) over Maverick Jackson (Zumbrota-Mazeppa) Dec 8-3
152 – Beau Guffey (Tuttle) over Hayden Voxland (Zumbrota-Mazeppa) Fall 4:48
160 – Dayton Garrett (Tuttle) over Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) TF 16-0
170 – Devin Manzy (Zumbrota-Mazeppa) over Tanner Johnson (Tuttle) MFF

 

Match #2 Cons. Semi: Zumbrota-Mazeppa defeated Dakota 51-21

195 – Caden Steffen (Zumbrota-Mazeppa) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Jarrett Haglund (Zumbrota-Mazeppa) over Chris Jensen (Dakota) Dec 9-2
285 – Maverick McPeek (Dakota) over Luke Dahlen (Zumbrota-Mazeppa) Fall 1:17
106 – Connor Heitman (Zumbrota-Mazeppa) over Garrett Schlueter (Dakota) Fall 1:05
113 – Mike Vath (Zumbrota-Mazeppa) over Caleb Alber (Dakota) Fall 5:49
120 – Spencer Defrang (Zumbrota-Mazeppa) over Mason West (Dakota) Fall 0:28
126 – Hayden Stensland (Zumbrota-Mazeppa) over Colin Barker (Dakota) Fall 0:30
132 – Luke Tupper (Zumbrota-Mazeppa) over Jacob Blocker (Dakota) SV-1 5-3
138 – Sam Nordquist (Zumbrota-Mazeppa) over Austin Henze (Dakota) Fall 1:54
145 – Greg Krulas (Dakota) over Maverick Jackson (Zumbrota-Mazeppa) Fall 2:30
152 – Jared Packer (Dakota) over Hayden Voxland (Zumbrota-Mazeppa) Fall 0:19
160 – Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) over Cade Slayton (Dakota) Dec 5-2
170 – Tyler Soltau (Zumbrota-Mazeppa) over Jacob White (Dakota) Fall 5:19
182 – Nathan Olsen (Dakota) over Devin Manzy (Zumbrota-Mazeppa) Dec 2-0

 

Match #3 5th Place Match:

Hermiston defeated Zumbrota-Mazeppa 41-18
220 – Sam Colbray (Hermiston) over Luke Dahlen (Zumbrota-Mazeppa) Fall 0:36
285 – Beau Blake (Hermiston) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Connor Heitman (Zumbrota-Mazeppa) over Ruben Madrigal (Hermiston) Fall 0:26
113 – Isaiah Aguilar (Hermiston) over Mike Vath (Zumbrota-Mazeppa) Dec 11-8
120 – Liam Tarvin (Hermiston) over Spencer Defrang (Zumbrota-Mazeppa) Fall 2:46
126 – Andy Wagner (Hermiston) over Hayden Stensland (Zumbrota-Mazeppa) Dec 7-2
132 – Adrian Tuia (Hermiston) over Luke Tupper (Zumbrota-Mazeppa) Dec 5-2
138 – CJ Hendon (Hermiston) over Sam Nordquist (Zumbrota-Mazeppa) Maj 10-2
145 – Maverick Jackson (Zumbrota-Mazeppa) over Will Sharkey (Hermiston) Dec 7-1
152 – Valen Wyse (Hermiston) over Hayden Voxland (Zumbrota-Mazeppa) TF 19-4
160 – Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) over Joey Gutierrez (Hermiston) Dec 3-1
170 – Devin Manzy (Zumbrota-Mazeppa) over Brock McDonough (Hermiston) Dec 6-4
182 – Caden Steffen (Zumbrota-Mazeppa) over Bob Coleman (Hermiston) TB-1 2-1
195 – John-Henry Line (Hermiston) over Jarrett Haglund (Zumbrota-Mazeppa) Fall 5:35
Hermiston’s team score was adjusted by -1.000 for Unspotsman loike conduct

 

6th Bracket – Zumbrota-Mazeppa is guaranteed 3rd place
Match #1 Round 1: Shakopee defeated Zumbrota-Mazeppa 39-24

285 – Nick Kropiwka (Shakopee) over Luke Dahlen (Zumbrota-Mazeppa) Fall 0:58
106 – Tyler Jones (Shakopee) over Connor Heitman (Zumbrota-Mazeppa) Maj 10-2
113 – Connor Raines (Shakopee) over Mike Vath (Zumbrota-Mazeppa) Dec 4-0
120 – Spencer Defrang (Zumbrota-Mazeppa) over Zack Coleman (Shakopee) Fall 1:07
126 – Sam Webster (Shakopee) over Hayden Stensland (Zumbrota-Mazeppa) Dec 11-6
132 – Brent Jones (Shakopee) over Luke Tupper (Zumbrota-Mazeppa) TF 15-0
138 – Alex Crowe (Shakopee) over Sam Nordquist (Zumbrota-Mazeppa) Maj 13-3
145 – Alex Lloyd (Shakopee) over Hayden Voxland (Zumbrota-Mazeppa) TF 20-5
152 – Maverick Jackson (Zumbrota-Mazeppa) over Connor OFallon (Shakopee) Dec 2-1
160 – Zach Chytka (Shakopee) over Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) Dec 6-0
170 – Devin Manzy (Zumbrota-Mazeppa) over Emmett Wagner (Shakopee) Dec 9-8
182 – Caden Steffen (Zumbrota-Mazeppa) over Will Kohlhof (Shakopee) Fall 2:38
195 – Jarrett Haglund (Zumbrota-Mazeppa) over Abe Ngaima (Shakopee) DQ
220 – Pat Ruhland (Shakopee) over Unknown (Unattached) Forf

 

Match #2 Round 2: Zumbrota-Mazeppa defeated Ironwood Ridge 37-24

106 – Connor Heitman (Zumbrota-Mazeppa) over Payton Billings (Ironwood Ridge) Maj 11-3
113 – Danny Vega (Ironwood Ridge) over Mike Vath (Zumbrota-Mazeppa) TF 16-1
120 – Jayce Cunha (Ironwood Ridge) over Spencer Defrang (Zumbrota-Mazeppa) Dec 7-3
126 – Patrick Klass (Ironwood Ridge) over Hayden Stensland (Zumbrota-Mazeppa) Fall 1:53
132 – Josiah Kline (Ironwood Ridge) over Luke Tupper (Zumbrota-Mazeppa) Dec 4-0
138 – Richard Gehrke (Zumbrota-Mazeppa) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Kyle Taylor (Ironwood Ridge) over Maverick Jackson (Zumbrota-Mazeppa) Dec 3-1
152 – Marco Dominguez (Ironwood Ridge) over Hayden Voxland (Zumbrota-Mazeppa) Maj 12-0
160 – Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) over Steven Dominguez (Ironwood Ridge) Fall 2:25
170 – Devin Manzy (Zumbrota-Mazeppa) over Jeremy Berson (Ironwood Ridge) Dec 4-0
182 – Caden Steffen (Zumbrota-Mazeppa) over Jacob Mansman (Ironwood Ridge) Fall 1:12
195 – Jarrett Haglund (Zumbrota-Mazeppa) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Luke Dahlen (Zumbrota-Mazeppa) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Double Forfeit

 

Match #3 Round 3: Mesa Mountain View defeated Zumbrota-Mazeppa 41-19

113 – Cyler Rustad (Mesa Mountain View) over Mike Vath (Zumbrota-Mazeppa) Dec 11-4
120 – Rylan Evans (Mesa Mountain View) over Spencer Defrang (Zumbrota-Mazeppa) Maj 11-2
126 – Matt Moreno (Zumbrota-Mazeppa) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Paden Mason (Mesa Mountain View) over Luke Tupper (Zumbrota-Mazeppa) TF 18-3
138 – Dallin Thorton (Mesa Mountain View) over Sam Nordquist (Zumbrota-Mazeppa) Dec 8-2
145 – Jerod Booth (Mesa Mountain View) over Maverick Jackson (Zumbrota-Mazeppa) Maj 14-2
152 – Anthony Wokasch (Mesa Mountain View) over Hayden Voxland (Zumbrota-Mazeppa) Fall 1:38
160 – Jacob Bennett (Zumbrota-Mazeppa) over Benjamin Peters (Mesa Mountain View) Dec 13-9
170 – Kyle Goff (Mesa Mountain View) over Tyler Soltau (Zumbrota-Mazeppa) Maj 8-0
182 – Devin Manzy (Zumbrota-Mazeppa) over Brock Doolen (Mesa Mountain View) Fall 1:27
195 – Caden Steffen (Zumbrota-Mazeppa) over Mikane Faraoni (Mesa Mountain View) Maj 15-4
220 – William Jordan (Mesa Mountain View) over Jarrett Haglund (Zumbrota-Mazeppa) Dec 9-3
285 – Michael Dallas (Mesa Mountain View) over Luke Dahlen (Zumbrota-Mazeppa) Fall 2:23
106 – Bowen Doolen (Mesa Mountain View) over Connor Heitman (Zumbrota-Mazeppa) Dec 4-0

Advertisements
This entry was posted in High School, Results. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s