Youth Update: December 7, 2014

Last Friday during the high school dual the 13 newest members of the 5002 Club were introduced.  They are: Ryan Lexvold, Owen Lexvold, Cain Lexvold, Tanner Mancilman, Macallister Bengtson, Ethan Kovars, Nathan Haltom, Kaleb Lochner, Isaiah O’Reilly, Jack Krier, Gabe Tupper, Jent Beyer, and Leo Beyer.  For their hard work and dedication these guys received a 5002 Club t-shirt and their names will be added to the 5002 Club sign in the wrestling room.

2014_5002_Club

In Stewartville on Saturday were 10 Cougars competing in the youth individual tournament, including 5 that came home with 1st place and a champion t-shirt! Participating were Samuel and Isaac Moore, Gunner and Tanner Mancilman, Ryan, Cain, and Owen Lexvold, Riley Walerak, Carter Annen, and Isaiah O’Reilly.

Schedule for this week:
Monday- Open Mat.  5:45-6:30 for beginners.  6:30-7:15 for experienced wrestlers.
Tuesday- Scrimmage Cannon Falls in Mazeppa.  Be sure to sign-up.  Arrive at 5:45.  Watch the high school take on CF and Triton.
Upcoming Tournaments- Byron and St. Charles on Saturday.  Woodbury (MN/USA) on Sunday.

Youth Update: November 30, 2014

Monday- Open Mat.  5:45-6:30 for beginners.  6:30-7:15 for experienced wrestlers.  We encourage everyone to attend and gain some valuable mat time.  We will be recording the weights of the wrestlers who did not make it to practice last week.

Wednesday- Booster Club Meeting. Held in the Zumbrota High School Library starting at 6:30 PM.  Come and help build a great wrestling program at ZM the right way.

Friday- 5002 Club Recognition Night and ZM Home Tri.  Calling all 2014 5002 Club members!  Your night to be recognized in front of the home crowd is this Friday.  We’ll provide details at practice Monday night as to what time you should arrive.  Everyone is encouraged to attend and cheer on the Cougars!

Scrimmage Dec. 9th: Please try to sign-up your wrestler by tomorrow night on the sheet in the wrestling room just to your right as you walk in.

Upcoming Tournaments: Burnsville on Friday, Stewartville Saturday, and GMLOK on Sunday.

2013 5002 members showing off!
2013 5002 members showing off!

Youth Update: November 23rd, 2014

Open Mat Nov. 24:  The first of 3 preseason open mat nights start tomorrow for our youth.  5:45-6:30 for beginners.  6:30-7:15 for experienced wrestlers.  The beginner session will involve coaches showing basic technique and having the kids practice the moves shown.  The experienced session will involve drilling and live wrestling to prepare those gearing up for the early tournaments.  It is at the parent’s discretion to choose which session they feel would be the most beneficial for their child.  We will be weighing each wrestler during the preseason open mat practices.  We will use these weights for the scrimmages we have coming up.

Scrimmage Dec. 9th: There will be a sign-up sheet just to your right as you walk in the wrestling room for those interested in participating in the scrimmage against CF on December 9th.  The scrimmage will take place in our wrestling room and start at approximately 6:00.  Wrestlers are paired by age, weight, and skill level.  This is a great opportunity for all.

Most Dedicated Wrestler: We will again be honoring the “Most Dedicated Wrestler” for each grade at our end of the year party.  Each practice/scrimmage or tournament your child attends, they can fill in a square next to their name.  These sheets will be hanging on the wall just to your right as you walk in the wrestling room.  We want the kids to fill these squares in on their own!

attendance

Upcoming Tournaments: Waseca is having a PreK-8th grade “Thanksgiving Throwdown” tournament this Saturday, November 29th.  We could compete for a K-6 Team Award if we can get 10 wrestlers to attend.  Faribault is also hosting a PreK-8th grade tournament on Sunday, November 30th.

If you have not registered for the wrestling season yet, please do so ASAP by sending an e-mail to Lacey Lexvold (youthcoordinator@zmwrestling.com) with your child’s name, grade, and t-shirt size. T-shirts will be ordered early this week.  And mail the registration form and a check payable to ZM Schools to:

Lacey Lexvold
63145 County Road 1
Mazeppa, MN 55956

Preseason Nationals

A group of wrestlers are attending the Preseason Nationals in Cedar Falls, Iowa this October 25-26.  Information and registration can be found here.  Please let one of the coaches know if you plan on attending so we can reserve enough hotel rooms.  Nine wrestlers competed last year.

Trivia: Can you name all the people in the photo below?  Hint: Look off stage left for one of our own.

11 Wrestlers Compete in Cannon Falls

We are in the middle of April and wrestling is alive and well at ZM!  11 wrestlers took part in the Greco/Freestyle Combo in Cannon Falls on Saturday.  It is thought to be a program record to have that many compete in a single GR/FS event.  Over 330 wrestlers attended the tournament from Minnesota, Iowa, and Wisconsin.

Champions in both styles included Caden Steffen and Hayden Stensland.  Runners-up in both styles were Noah Prodzinski and Gabe Tupper.  Also placing were Luke Tupper, Evan Block, Wyatt Freiheit, Michael Majerus, Ashton Macht, Ethan Kovars, and Ryan Lexvold.

IMG_20140419_131432310

Events for this upcoming weekend:

Cannon Falls Greco/Freestyle Open This Saturday

A reminder that the Cannon Falls GR/FS Open is this Saturday.  It is a qualifier for the MN/USA State Tournament.

Four wrestlers headed up to the Apple Valley tournament last week.  Hayden Stensland was the champion in both styles.  Also participating in the Freestyle portion on Saturday were Michael Majerus (2nd), Ryan Lexvold (4th), and Luke Tupper (5th).

2014-04-12 13.35.05

The youth celebrated their end of the season with a party on Sunday at the Mazeppa Community Center.  All wrestlers received a ZM Wrestling dog tag.  If you were unable to attend, your wrestler will be able to pick up their dog tag from school.  The Most Dedicated Wrestler for each grade was also recognized:

1st Grade: Anthony Perrotte
2nd Grade: Jack Krier
3rd Grade: Isaiah O’Reilly
4th Grade: Mason Edstrom
5th Grade: Ethan Kovars and Ashton Macht
6th Grade: Cole Poncelet

2014-04-13 15.00.11

4 Wrestlers Place at NYWA State; 7/8th Grade Team Earns 5th Place

Four Cougars placed at the NYWA State Individual Tournament this weekend.  Earning 3rd place were Cain Lexvold and Caden Steffen.  Placing 5th were Gunner Mancilman and Jacob Bennett.

gunn_cain_nywacaden_nywacain_gunn_medal

The 7/8th grade team placed 5th out of 32 teams at the NYWA State Team Tournament.

7_8_team

Kaleb Lochner took 1st place in the NYWA Invite Tournament.  Several others also participated in the NYWA State and Invite Tournaments.  And Joey Majerus headed south to Cedar Falls, Iowa to wrestle in the USAW Junior/Cadet Folkstyle Nationals.  Congratulations to all!

The Apple Valley Greco/Freestyle Open is this Friday and Saturday.

Any old timers like myself looking to miss a few days of work due to extreme soreness and lack of conditioning should look into this next year.  Health insurance companies must cringe at the thought of such events.  Lacey says she would put on her old cheerleading uniform.