8 State Entrants; Section Champ T-shirts Now Available

Eight ZM Cougars will compete in the individual state tournament! The Cougars had 4 Champions and 4 Runners-Up in the Section One Individual Tournament who will compete at the Xcel Energy Center on March 2-3. Congratulations and good luck to all!

106  Michael Majerus – 2nd

113 Beau Jurrens – 2nd

126  Mike Vath – 2nd

145 Luke Tupper – 2nd

170  Hayden Voxland – 1st

182  Caden Steffen – 1st

195  Jacob Bennett – 1st

220  Jarret Haglund – 1st

State Tournament Brackets and info can be found here: https://theguillotine.com/2018-high-school-tournament-time/


Section Champions/State Tournament T-shirts are now available! Shirts will be on sale starting tomorrow. Limited quantities/first come first served! Get yours before they’re gone…let’s fill the Xcel with blue on Thursday!!! GO COUGS!

T-shirts: $15 or 2 for $25; Long sleeves: $20     (please add $2 for 2X-4X)

On sale sites/times:

  • Monday-Wednesday: During school hours from Bev Prodzinski at the High School
  • Monday: Mazeppa Wrestling Room 5pm-7pm
  • Tuesday: Mazeppa Wrestling Room 6pm-7pm

Screenshot_2018-02-23-10-50-06-1  Screenshot_2018-02-23-10-34-08-1


MN Mat Rats T-shirts are not available @ ZMHS this year but can be purchased during the state tournament. Info can be found here: https://theguillotine.com/minnesotas-mat-rats-t-shirts/         








K-3 Team Runners-Up in Waseca

The K-3 team wrestled well today finishing runner-up in a 16 team field in Waseca.  The Cougars were able to get past St. Peter, Shakopee, Northfield, while falling just short in the finals to Kasson-Mantorville.  Fun day!

The youth wrapped up their regular season practices last week.  Thank you parents for getting your children to practices/tournaments, volunteering, and supporting your child through it all.  Great memories made this year!  We’ll practice Monday and Tuesday this week if they wish to keep scrapping and to get ready for postseason tournaments.  The varsity will be introduced to the kids on Monday!  State t-shirts will also be available for purchase at practice.  More details to follow.

A reminder to 8th grade and under wrestling parents: if your child would like to wrestle in NYWA this year, please sign them up through the link sent to you via e-mail by Tuesday.

Upcoming Events (Feb 26 – Mar 4)

Monday- Youth open mat/team practice 6 PM.  Varsity introduced!
Tuesday- Youth open mat/team practice at 6 PM.
Thursday- MSHSL Team Tournament at Xcel Energy Center
Friday/Saturday: MSHSL Individual Tournament at Xcel Energy Center
Sunday: J Robinson Wrestling Classic at Mendota Heights

Johnson, Stahosky, Copeman are Youth WOTW

Congratulations to the varsity wrestlers and coaches for earning a trip to the state tournament!  This week is individual sections.  Schedule is below.

Our youth wrestlers of the week are Gavin Johnson, Brody Stahosky, and Laiken Copeman.  Patrick is in PreK and son of Joel and Shannon.  Brody is in 2nd grade and son of Aaron and Anna.  Laiken is a 6th grader and son of Tom and Lori.  PAW award winners were Cooper Irish and Bo Holst.  Great job boys!

Upcoming Events (Feb 20 – Feb 25)

Tuesday- Youth practice.  PreK-3rd at 5:45.  4th-6th at 6:45.  Last one!
Thursday- Youth open mat at 6:00.
Friday/Saturday: Individual section tournament at Mayo Civic Center
Sunday: K-3 team in Waseca.  MN/USA qualifier in Owatonna.

HVL All-Conference; Team Section Bracket

Six Cougar wrestlers earned HVL All-Conference honors and six Cougars were selected as All-Conference Honorable Mention…WOW! What an amazing representation for ZM Wrestling, congratulations to all!

All- Conference:

  • 106  Michael Majerus
  • 126  Michael Vath
  • 152  Sam Nordquist
  • 182  Caden Steffen
  • 195  Jacob Bennett
  • Hwt Jarret Haglund

Honorable Mention:

  • 138  Spencer Defrang
  • 145  Luke Tupper
  • 152 Richard Gehrke
  • 160 Hayden Stensland
  • 170 Hayden Voxland
  • 170 Tyler Soltau


Section 1 team brackets have been set…#1 ZM will host #8 St. Charles & #9 Wabasha-Kellogg who will wrestle at 6pm Thursday, Feb. 15. The Cougars will wrestle the winner of that dual immediately following, approximately 7pm. The full bracket can be found here: https://www.mshsl.org/mshsl/showxmlbrackets.asp?tournid=25&bracket=5432

We hope to see everyone in Mazeppa on Thursday night…GO COUGS!


Owen Lexvold Gopher State Nationals Champ! JV 2nd in HVL

6 ZM wrestlers made the journey to Monticello this weekend for the Gopher State Nationals tournament to take on some of the best wrestlers in the Midwest and did very well.  Owen Lexvold was able to win the championship.  Ryan Lexvold earned runner-up honors.  Kaleb Lochner battled to a 6th place finish.  Ben Murray was 1 win shy of placing in his bracket.  Cain Lexvold was 1-2 and Jack Krier unfortunately had to injury default, but will be back at it soon.

Owen Lexvold champion at 1st and 2nd grade 80
Ryan Lexvold 2nd place at 7th and 8th grade 120
Kaleb Lochner 6th place at 6th grade 86

The JV took 2nd place in the HVL JV Tournament Saturday in Goodhue.  The team scored 193 just behind Kasson-Mantorville’s 213.  Coach Stensland said “they wrestled well and (the coaches) are very proud of their improvement over the year.”

Wrestlers in the news: Congrats to Luke Tupper for committing to wrestle for Concordia in Moorhead in 2018-2019!  PAW award winners were Kale Johnson, Tadam Kahl, and Ashtin Garcia.  Student of the Month winner was Braxton Mehrkens.

Our youth wrestlers of the week are Patrick Fruth, Evan Blanck, Chase Dohrn, and Cain Lexvold.  Patrick is in PreK and son of Brian and Kristin.  Evan is a kindergartner and son of Brian Blanck.  Chase is in 3rd grade and son of Perry and Carrie.  Cain is a 4th grader and son of Chris and Lacey.

Upcoming Events (Feb 12 – Feb 18)

Monday- Youth practice.  PreK-3rd at 5:45.  4th-6th at 6:45.
Thursday- Youth open mat at 6:00.  High School varsity at home vs winner of St. Charles and WK at 7 PM in Mazeppa.
Saturday- Section 1A semi-finals (11 AM) and finals (1PM) at Mayo Civic Center.  Full bracket.

Youth Jr. Team Earns Championship; Sr. Team 4th in St. Charles

Two ZM youth wrestling teams took part in the St. Charles dual tournament on Saturday.  The Junior team (K-3rd grade) earned 1st place with wins over KW, PEM, and Chatfield.

The Senior team (4th-6th grade) earned 4th place, opening with a win over PEM then falling to KW and KM.

Our youth Wrestlers of the Week are Carl Murray and Jack Krier. Carl is in 3rd grade and son of Matt and Martha.  Jack is a 6th grader and son of Mark and Sara. (My apologies to the PreK-K WOTW, I’ll get you next week!)

Upcoming Events (Feb 5 – Feb 11)

Monday- Youth practice.  PreK-3rd at 5:45.  4th-6th at 6:45.
Wednesday- Booster Club Meeting at Zumbrota VFW at 6:30 PM.
Thursday- Youth open mat at 6:00.  High School PI and PEM at home- Senior Night.
Friday- Youth individual tournament in Lake City.
Saturday- Youth individual tournament in Lakeville and Grand Meadow.  HVL JV Tournament in Goodhue.