Youth Team Qualifies for NYWA State! 8 Individuals Advance

What a great weekend of wrestling for our club!  The youth team earned 6th place at Regions to advance to the NYWA State Tournament.  The kids were able to knock off 2 teams they had lost to earlier in the year in Caledonia and Chatfield.  They also earned a victory over Owatonna while falling to GMLOK, Dover-Eyota, and Cannon Falls.  Great effort and sportsmanship was shown by each wrestler.  The coaches couldn’t be more proud of this group!

team

21 wrestlers competed at NYWA Regions with 8 advancing to the State Tournament by placing in the top 3.  Earning a trip were Owen and Cain Lexvold, Sam Moore, Gunner Mancilman, Jack Krier, Gabe Tupper, Andrew Banitt, and Nathan Haltom.  Congratulations to all!

Freestyle/Greco Practices

Rochester Wrestling Club

Schoolboys and under  (born 2002 and later):
-Practices held at Mayo High School every Monday night through May 16th from 6-7 PM.
-Cost $30

Cadets and Juniors (born 2001 and earlier):
-Practices held at RCTC every Thursday night through May 19th from 6-7 PM.
-Cost $30

Southern MN Training Site

Cadets and Juniors only
-Practices held at RCTC every Monday night through May 23rd from 7-8:30 PM.
-No cost

Upcoming Events

Tuesday- Youth open mat at 6:00.
Thursday- Youth open mat at 6:00.
Saturday- Freestyle/Greco Open in Mankato.

Advertisements

3 Cougars Place at MN/USA Kids State Folkstyle

11 ZM wrestlers took part in the MN/USA Kids State Folkstyle Tournament this weekend.  Jent Beyer and Cain Lexvold both reached the podium and placed 4th in their weight classes.  Jack Haglund had a 6th place finish.  Also competing were Leo Beyer, Cole and Lucas Schiell, Samuel Moore, Owen and Ryan Lexvold, Laiken Copemen, and John Poulin.

IMG_20160311_194816077

Many Freestyle and Greco practices are underway.  See last week’s post for more details.

Upcoming Events

Monday- Youth open mat at 6:00.
Tuesday- Youth open mat at 6:00.  Register on-line for NYWA Individual Region Tournament by 5 PM (if qualified).
Thursday- Youth open mat at 6:00.
Friday- NYWA Region in Byron for 5th-8th grade.
Saturday- NYWA Region in Byron for PreK-4th grade.
Sunday- NYWA Team Region Tournament in Eyota.

Luke Tupper is MN/USA State Folkstyle Champion!

8 ZM wrestlers squared off in Anoka today at the MN/USA Juniors and Cadets State Folkstyle Tournament.  Leading the way was Luke Tupper with a 1st place finish in the Junior division at 138 lbs.  Also placing were Maverick Jackson (2nd, Junior 152), Jacob Bennett (2nd, Cadet 182), Michael Majerus (4th, Cadet 94), Tyler Soltau (5th, Cadet 160), Jarret Haglund (5th, Junior 220).  Andrew Banitt and and Sam Nordquist each went 1-2.

PART_1457219840893_20160305_161352


Freestyle and Greco Practices

There are several places to attend Freestyle and Greco wrestling practices this spring.  For Schoolboy and under (born 2002 or later), there will be practices held Monday nights at Rochester Mayo High School starting March 21st.  For Cadets and Juniors (born 2001 or earlier), there will be practices held Thursday nights at RCTC led by Matt Mauseth, Monday nights at RCTC led by Jim Richardson, and Monday and Wednesday nights at Augsburg led by Dan Chandler and Jayson Ness.